DiCarlo – Math – 3/25

Teacher: DiCarlo (mdicarlo@hps.holyoke.ma.us)

Assignment:

Good Morning,

First I would like to tell everyone that you are greatly missed. I know you are working hard at home and I appreciate it. I have heard from many of you and I hope you continue to send your work through Class Tag or my e-mail: mdicarlo@hps.holyoke.ma.us

Here are a couple of more math problems.

1. Pencils cost $0.48 each. About how many pencils can Amy buy if she has $4.00?

2. Jon purchased 5 notebooks. Each notebook cost $0.80. If Jon gave the clerk $10.00, how much change would he get back?

3. Mrs. Wallace has 25 students. She bought 4 packages of juice boxes for her class. Each package has 8 juices. Does she have enough juice for each student to have one? If so, how many were left over?

4. The teacher was passing out math supplies. Each student got one eraser, one ruler, one notebook, two pencils and three markers. How many supplies were handed out?

You can take a picture of your work and send it through Class Tag.

Website:
Education.com
Flipping Pancake Fractions
Three-Digit Subtraction with Borrowing Mountain Game
Both of these games look fun and I believe are free for a limited time. Have fun and tell me what you think.

If you found some good educational websites that you would like me to share please let me know.

Don’t forget to keep studying your math facts!

I look forward to hearing from you

 

Content | Menu | Access panel